Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Zabytkowe cmentarze > Cmentarz ewangelicki w Mikuszowicach >

Cmentarz ewangelicki w Mikuszowicach

Kategoria: Zabytkowe cmentarze, Dodał: sentyment, Utworzono: 2016-03-08 23:10:36
 Czy to jest masowy grob ofiar obozu UB w  Mikuszowicach ? Bezimienny ? Anonimowy ?
bladzmiana

Komentarze

Niesamowite
Data: 2016-03-09 Autor: mors1
Owszem. Bezimienny. Na tym niewielkim ewangelickim cmentarzu zostali pochowani Niemcy, którzy z jakiegoś powodu nie zdążyli zbiec przed nawałą sowiecką w lutym 1945. Zostali tymczasowo osadzeni przez nowe polsko-sowieckie władze w obozie na terenie Białej krakowskiej. Po pewnym czasie przetrzymywania ich, wskutek lokalnej decyzji UB, zostali zamordowani i pochowani przy ul. Bystrzańskiej. Czyn ten, podjęty samowolnie przez lokalnych ubeckich gorliwców doprowadził do likwidacji miejscowej, mikuszowickiej komórki UB.
pytania
Data: 2016-03-09 Autor: PP
Czy coś więcej o tym zdarzeniu można się dowiedzieć ?
Mogila
Data: 2016-03-10 Autor: sentyment
mors1 , pp:Witam.Dowiedzialem sie o tym grobie z Kroniki Beskidzkiej(20 grudzien 2000 r oraz 5 kwiecien 2001 r} Swiadek wydarzen w obozie udzielil anonimowego wywiadu. Miedzy innymi podal informacje o miejscu pochowku ofiar bicia, katowania oraz zmarlych z wycienczenia.Polecam oba artykuly.( Slaska Biblioteka Cyfrowa).Nie natrafilem na zadne inne materialy w tej sprawie.Drogi mors1!Zeby uscislic informacje to wieziono nie tyle Niemcow, co ludzi ktorzy byli na liscie DVL.Polecam blog Pana Jacka Proszyka.Wiezniow nie wymordowano ale wywieziono do Oswiecimia.Tam odbywala sie dalsza gehenna tych ludzi.Miedzy innymi dziadka mojej zony.Lista ofiar jest opublikowana.W zdumienie mnie wprawia zeta mogila jest w takim stanie i anonimowa.To wstyd czy wrecz hanba?A jesze jedno. Czy te ofiary maja chociarz akty zgonu?Jezeli.... to gdzie?Pozdrawiam.
Lista osób z okolic Bielska zmarłych w obozie PUBP w Oświęcimu od 1945
Data: 2016-03-11 Autor: kk6603
http://www.inne-jezyki.amu.edu.pl/Editor/files/wykaz%20os%C3%B3b%20z%20BB%20w%20obozie.pdf Były jeszcze inne obozy w najbliższej okolicy między innymi: Jaworznie, Świętochłowice Zgoda itp.
Pogrzebani.
Data: 2018-01-13 Autor: sentyment
Wg. relacji mojej teściowej, Gertrudy z domu Wenzelis w tej mogile spoczywa dziewiętnastu mieszkańców Leszczyn. Z pewnością znała wszystkich z imienia i z nazwiska. Nie powiedziała,nie zapisała,a ja nie zapytałem.Kurza twarz...

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Mogila Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.037 s