Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Ciekawostki > Bielskie sztolnie >

Bielskie sztolnie

Kategoria: Ciekawostki, Dodał: korzeniowski, Utworzono: 2015-06-21 20:44:51
Bielskie sztolnie
 
Na zdjęciu jeden spośród wielu zaślepionych wylotów sztolni przeciwlotniczych drążonych przez Niemców w okresie wojny.
 
Trochę historii:  w pierwszym okresie wojny ograniczono się do schronów urządzanych  w piwnicach domów mieszkalnych i gmachów publicznych adaptując je do tych celów.
W miarę nasilania się bombardowań centrum Rzeszy  (Bomber Harris), budowano na skwerach i zieleńcach miasta płytkie schrony na bazie prefabrykowanych elementów betonowych. Mogły one chronić przed działaniem fali uderzeniowej, odłamkami i spadającym gruzem. Bezwartościowe w razie bezpośredniego trafienia .
Ok. 1942 r.  -  w obliczu nasilających się ataków bombowych lotnictwa alianckiego, przystąpiono w Bielsku -  będącym znacznym ośrodkiem przemysłu III Rzeszy, do budowy schronów odpornych na bezpośrednie trafienia. Rozpoczęto przy obecnej ul. Partyzantów na odcinku pomiędzy pl. Zwirki i Wigury i ul. Powstańców Sl. Drążono metodą górniczą dwie równoległe sztolnie w głąb wzgórza Kozielec. Prace prowadzono intensywnie, urobek wywożono wagonikami wąskotorowymi wysypując go na ul. Partyzantów która była wówczas zamknięta dla ruchu kołowego za wyjątkiem tramwaju. Dalej wywożono urobek furmankami. System tych sztolni penetrowałem z moim bratem Konradem i kolegami w 1947 r.  Układ był zgodny z normami niemieckimi:  kształt litery "H" : dwie główne równoległe sztolnie  połączone co najmniej jednym poprzecznym łącznikiem.  Obudowa z betonowych prefabrykatów, kanalizacja dla odprowadzenia wód siękowych, żadnych instalacji, niedokończone, roboty przerwano w obliczu zbliżającego się frontu wschodniego.  Po wojnie wpierw zakratowane, później zamurowane  -  tak jak na zdjęciu.
Jak dotychczas, temat zaniedbany przez miejscowych bajarzy i gawędziarzy ludowych.
O pozostałych trzech systemach  bielskich sztolni  -  przy okazji.
 
opr. alfred korzeniowski, Bornheim 
i
bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
bielskie sztolnie Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.037 s