Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Dzielnice > Młynówka >

Młynówka

Kategoria: Dzielnice, Technika, Dodał: mors1, Utworzono: 2015-05-09 10:31:40
 Na Folwarku, u podnóża Troclika, można zobaczyć płynącą sobie ponad 100-letnią młynówkę, która dostarczała wodę fabrykom na Żywieckim Przedmieściu.
bladzmiana

Komentarze

młynówka
Data: 2015-05-20 Autor: nie zarejestrowany ~Grzegorz
Ta fotografia jest dla mnie dużym zaskoczeniem, ponieważ myślałem, że jedynym śladem po młynówce jest nazwa ulicy Młyńskiej przy której mieszkam. Moi dziadkowie sporo opowiadali o młynówce, która płynęła na tyłach naszego domu. Zastanawiam się, w którym miejscu wykonano to zdjęcie? czy Młynówka to odnoga tzw. potoku "Gościnnego", a zdjęcie zostało zrobione gdzieś pod Troclikiem? Domyślam się, że obecnie potok wpada do Kamieniczanki, może pod jezdnią na ul. Partyzantów, ale są to tylko moje domysły. W książce o wodociągach Bielska-Białej wyczytałem , że wcześniej młynówka płynęła drewnianym korytem nad Kamieniczanką, dalej chyba ob. ul. Żywieckie Przedmieście, pod Górką albo Skarpą, aż do Komorowic
Nie, Grzegorz...
Data: 2015-06-05 Autor: mors1
Też mieszkałem przy obecnej Młyńskiej (b. Wasilewskiej). Myślę, że młynówka dalej płynie u podnóża Skarpy, ul. Widok, obok wejścia do bunkra w pobliżu rozwidlenia Młyńskiej i Batorego, no i dalej, ale nie wiem, gdzie kończy swój bieg... Bo raczej do Komorowic - to nie.
Mors1
Data: 2015-06-05 Autor: nie zarejestrowany ~Bartezz
Morsie, jaki bunkier masz na myśli, mieszkam na Młyńskiej, ale nie kojarzę tu nic takiego (może źle się rozglądam) Frapują mnie za to strasznie dwa wejścia "w skarpę" za dawną fabryką Molenda, Mänhardt & Comp. przy Partyzantów, wiesz coś może na ten temat ? Pozdrawiam !
Bartezz...
Data: 2015-06-05 Autor: mors1
Właśnie te miejsca miałem na myśli. U podnóża Widoku. Bachorem będąc, razem z kolegami łaziliśmy po labiryncie bunkra pod Widokiem. Dzisiaj nazwalibyśmy to Urban Exploring. Taka nowoczesna nazwa tego, co ja i moi koledzy uskutecznialiśmy w latach sześćdziesiątych :) Byliśmy Pionierami!!! Niezapomniane. Pzdr.
Bunkry
Data: 2015-06-06 Autor: korzeniowski
Zważywszy, że jeden z nich zwiedzałem w czasie budowy i ponadto uczesniczyłem w 1947 r. w ich eksploracji - znam je trochę. Proszę jednak o odrobinę cierpliwości - opublikuję.
Potoczki
Data: 2015-06-08 Autor: nie zarejestrowany ~grzegorz
Witam sąsiadów :)wydaje mi się ta pozostałość młynówki wpada do Białki pod jezdnią ul Partyzantów na wysokości zjazdu na ul. Kustronia. Swoją drogą, ciekawe są te bielskie potoczki, które nie wiadomo skąd wypływają i gdzie kończą swój bieg. Potok Mireckiego i Sikornik to tez dla mnie wielka zagadka
Potok Mireckiego
Data: 2015-06-09 Autor: sadlonbielsko
Panie Grzegorzu - potok Mireckiego jest lewym dopływem pot.Kamienicki I i wpływa do niego kilkadziesiąt metrów poniżej stalowej kładki dla pieszych łączącej ul. Kochanowskiego z Kamienicka. U zbiegu ulic Kamienickiej i Aleksandrowickiej można to swobodnie zobaczyć. Natomiast potok sikornik "niknie" po przepłynięciu pod ul.NMPKP widać jedynie szczątkowy wlot do przepustu. Był prezentowany na Beskidii. Jeśli nie to wkleję. Pozdrawiam.
Koniec potoku Sikornik
Data: 2015-06-10 Autor: korzeniowski
Koniec potoku Sikornik - patrz mój post http://www.galeria.beskidia.pl/3271_bielsko-biala_sikornik_zdjecie.html
Ujście Młynówki
Data: 2015-06-10 Autor: korzeniowski
Ujście Młynówki do Białki jest zachowane po dzień dzisiejszy pod kamienicą Burdy i doskonale widoczne z mostu przy ul.11. Listopada. A dokładniej mówiąc, było to ujście połączonych cieków Młynówki i potoku Niper. Jest obecnie suche.
Sikornik i Młynówka
Data: 2015-06-10 Autor: sadlonbielsko
P.Korzeniowski proszę bardziej umiejscowić ujście Sikornika - zdjęcie ma duże zbliżenie i nie daję rady zlokalizować miejsca. Ad.Mlynówka: Przypuszczałem że Młynówka może się łączyć z Niprem tylko gdzie?. W 1975 pracowałem przy przebudowie pl.Chrobrego (m.in.nowa rura dla Nipra w sklepieniu tunelu) i widziałem pod placem niewielką studzienkę na Niprze ( jakieś 10 m powyżej ul. 3-Maja). Na czas budowy pompowano z niej wodę na druga stronę ulicy tez do studzienki, gdzieś w piwnicy pod sklepem odzieżowym chyba Moda Polska (dziś chyba Bank). Czyżby właśnie do tej studni uchodziła Młynówka? Jeśli ma Pan dokładniejsze informacje, to proszę. Dzięki za przypomnienie tego czasu.
suplement do ww.
Data: 2015-06-10 Autor: sadlonbielsko
Wg Pana opisu Młynówka z Sikornikiem powinny się "krzyżować" mniej więcej u zbiegu ulic Młyńskiej i Batorego lub pod ul. Rejtana??? Ciekawym informacji. Pozdrawiam.
Sikornik, Młynówka, Niper
Data: 2015-06-10 Autor: korzeniowski
Witaj sadlonbielsko, dziękuję za okazane zainteresowanie. Ujście potoku Sikornik do części skanalizowanej: schodzimy z nasypu ul. NMPKP w kierunku zachodnim. Na zboczu nasypu widzimy rurę betonową będącą raczej wylotem kanalizacji ulicznej. Dalej, na dnie doliny w jej najniższym punkcie znajduje się w zaroślach solidnie zakratowana studnia z bocznym, również zakratowanym wpustem. Tym właśnie co na moim zdjęciu. Dodam, że zanim wybudowano odlewnię Josephyego, Sikornik wpływał otwartym ciekiem do t. zw. stawu Giebera i dalej do Młynówki. Patrz mapa w Historii Biel. Tramwaju J. Polaka. Miejsce ujścia Sikornika do Młynówki można odszukać na planie kanalizacji który niebawem zamieszczę. Skanalizowanie potoku Niper to stara historia którą opisuje, ze zwyczajową precyzją Piotr Kenig w monografii "Wodociągi i Kanalizacje w Bielsku-Białej", str. 71-72. Pozdraweiam - ak.
Młynówka
Data: 2015-06-15 Autor: jarower
No to jesteśmy wszyscy kolegami i prawdopodobnie chodziliśmy razem po tych bunkrach, jak miałem16 to miasto zasłoniło te wejścia i zablokowali drzwi
Bunkry
Data: 2015-06-15 Autor: jarower
Z opowiadań mojego starszego brata wiem że bunkry pod skarpą mają połączenie z bunkrami pod skarpą na przeciwko Befamy, za moich czasów schody w bunkrach pod skarpą przy młyńskiej zalało i nie mogłem przejść w stronę michałowicza ale mogłem przejść w stronę BBTS i doszłem do piwnic willi za mostkiem, pod boiskiem w ogrodzie blisko schodów na widok jest piwnica w skarpie i z tej piwnicy też było przejście do starej willi. Nie mówiąc o przejściu podziemnym z poczty głównej do banku na placu Chrobrego, bo tym przejściem moja teściowa nosiła pieniądze do banku.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Woda, przemysł Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.033 s