Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > w górach > Przełęcz Przegibek w Beskidzie Żywieckim >

Przełęcz Przegibek w Beskidzie Żywieckim

Kategoria: w górach, Dodał: van czyz, Utworzono: 2015-01-23 18:14:03
Są takie miejsca-Przełęcz Przegibek w Beskidzie Żywieckim (gmina Rajcza).

Przełęcz Przegibek – przełęcz w Beskidzie Żywieckim (województwo śląskie, powiat żywiecki, gmina Rajcza). Znajduje się w grupie Wielkiej Raczy, w paśmie granicznym pomiędzy szczytem Bendoszki Wielkiej (1144 m) a Banią (1124 m) na wysokości 1000 m n.p.m. Po zachodniej stronie przełęczy Przegibek znajduje się niewielkie wzniesienie zwane Bendoszką Małą (1037 m). Na przełęczy i jej zachodnich stokach znajduje się osiedle Przegibek należące do wsi Rycerka Górna (liczba mieszkańców to około 30 osób) składające się z kilku zabudowań. Osiedle to należy do najwyżej położonych w Beskidzie Żywieckiim.

Na Przegibku znajdują się niemieckie umocnienia z okresu II wojny światowej. To tam na wycofujących się pod naporem wojsk radzieckich Niemców uderzyła partyzantka radziecka – tzw. Grupa Kalinowskiego w sile 50 ludzi. W wyniku ataku Niemcy zostali zmuszeni do wycofania się w rejon wzniesienia Praszywki.

Na przełęczy znajduje się schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek. Przy stoku narciarskim znajduje się także krzyż, poświęcony zmarłym druhom, postawiony zimą 2009 roku przez harcerzy 1 Koszalińskiej Drużyny Harcerzy "Zielona" (wiki).


bladzmiana

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
przełecz przegibek, beskid żywiecki, Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.031 s