Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Architektura i sztuka > kto leży na ambonie? >

kto leży na ambonie?

Kategoria: Architektura i sztuka, Ciekawostki, Dodał: Ewa Janoszek, Utworzono: 2014-04-08 21:54:39
W kościele Opatrzności Bożej, na samej górze rokokowej ambony leży postać w śmieszny sposób fikająca nóżkami. Widać ją najlepiej z chóru (czyli prawej empory). Podczas sobotniego oprowadzania po kościele dowiedziałam się od jednego z uczestników Złazu PTTK, że rzeźba ta - św. Piotr,  niegdyś stała na końcu łodzi-ambony, trzymając maszt. W latach 60-tych, podczas jakiegoś remontu została zdemontowana i położona na górze. Teraz wszyscy (zwłaszcza historycy sztuki - na co sama się złapałam) dorabiają tzw. "gembę" do symboliki rzeźby leżącej i fikającej nogami, a przecież gdyby stała na swoim miejscu znaczenie byłoby oczywiste. Ot, pułapki nadinterpretacji. Nie widziałam żadnych zdjęć przedstawiających ambonę z tą rzeźbą na swoim miejscu, sama pamiętać nie mogę, ale jeśliby ktoś miał stare zdjęcia wnętrza kościoła (sprzed 50 lat albo starsze) to może potwierdzenie na to się znajdzie. Może ktoś jeszcze pamięta św. Piotra stojącego a nie fikającego?
bladzmiana

Komentarze

Temat...
Data: 2014-04-08 Autor: mors1
... aż prowokuje do robienia sobie jaj w temacie, ale powstrzymam się, dopóki nie ucichną głosy ekspertów.
Św.Piotr wychodzący z łodzi
Data: 2014-04-09 Autor: nie zarejestrowany ~g...
małe sprostowanie. św.Piotr /ten pozostawiony na żaglu/ trzymał w ręku sztandar widoczny z tyłu łodzi/ i był w pozycji "wychodzenia z łodzi". I tak było jeszcze w początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku.Zdemontowano go chyba w czasie malowania kościoła.Ale dlaczego położono go na żaglu i pozostawiono?, zakonnice kancelarii parafialnej powinny chyba wiedzieć.??
rzeźba górą!
Data: 2014-04-16 Autor: Ewa Janoszek
Jak już pisałam w zakładce "Podróże w czasie", ambona w drewnianym kościele w Osieku pozwala wyciągnąć pewne wnioski.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Kościół Opatrzności Bożej, architektura, sztuka Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.053 s