Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Dzielnice > Mroczne miejsce w Krzywej >

Mroczne miejsce w Krzywej

Kategoria: Dzielnice, Woda, Dodał: maria waleria, Utworzono: 2013-07-02 14:50:27
 Krzyż nad potokiem Krzywa - pamiątka potyczki prusko-austriackiej w czasie wojny 1866 roku
bladzmiana

Komentarze

mroczne miejsce w Krzywej
Data: 2013-07-02 Autor: maria waleria
Przed kurtyną z drzew stoi drewniany krzyż ogarniający ramionami szerokie pole - wzniesiony na pamiątkę potyczki wojsk austriackich i pruskich w 1866 roku. A może nie tak było? Potyczkę nad potokiem Krzywa latem 1866 roku w czasie tzw. wojny siedmiotygodniowej upamiętnia przecież inny krzyż - przydrożny. Stoi on obok ulicy Ceramicznej przy moście na Krzywej, przed Parkiem Rosta. Puśćmy więc wodze fantazji, może było zupełnie inaczej? Legenda głosi, że w czasie najazdu mongolskiego w roku 1241 w dolinie potoku Krzywa doszło do wielkiej bitwy rycerstwa chrześcijańskiego z przeważającymi siłami Tatarów. Walka była krwawa, poległo wielu wojowników, pospólstwa i pogan a potok Krzywa był czerwony od krwi. Miejsce bitwy i mogiłę poległych zostało oznaczone (znacznie później)krzyżem stojącym nad rzeczką po dzień dzisiejszy. Pozostałościami tej historii są - legenda o powstaniu grodziska w Bielsku przez osadników-uciekinierów przed najazdem mongolskim oraz zapisane w mapach i dokumentach nazwy: miejsca potyczki "Ritterschaft" (Rycerskie Pola)i potoku "Ritterschaftbach" (Rycerska rzeczka). Znamiennym jest, że dolina Krzywej jako jedyna tego typu dolina rzeczna nadająca się pod osadnictwo w okolicach Bielska i Białej, nie została w średniowieczu zasiedlona z bliżej nieznanych powodów. Czyżby nie chciano budować domów na pobojowisku? (za: "Historia i powstanie Lipnika" - praca zbiorowa)
Mroczne miejsce wKrzywej
Data: 2013-10-19 Autor: nie zarejestrowany ~Andreas Kudlaciak
W tym miejscu jeszcze w polowie lat 50-tych byly mokradla i moi dziadkowie podczas spacerow upominali mnie, zebym tam nie biegal, bo wpadne do mokradla i mnie nie wyciagna. Wiele dzieci sie tam juz utopilo.Krzyz ten jest wyciety z blachy, jest to typowy krzyz przydrozny, rozstajny, ktory mial chronic podroznych, pielgrzymow przed zlymi mocami czychajacymi na nich. Duzo takich krzyzy mozna znalezc w Bawarii, jak rowniez w Dolnej Austrii. Biala nalezala do Galicji, wiec cos z tego zostalo. Ritterschaft znaczy dokladnie - Osada Rycerska - wraz z przynaleznymi polami - a wiec nie ksiazeca, ani proboszcza czy innych wlascicieli.
mroczne miejsce... do ~Andreas Kudlaciak
Data: 2013-11-07 Autor: maria waleria
Serdeczne dzięki za dodatkowe informacje o tych terenach. Nam też, jako dzieciom, nie wolno było samym chodzić "do Krzywej". Zawsze z nami był jakiś dorosły. Pamiętam, że w tych latach sąsiedzi łowili jeszcze raki pod wysokim brzegiem, latem wylegiwali się na kocach przy wznoszonych co roku zastawach a dzieci tam uczyły się sztuki pływania.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
potok Krzywa, bitwy i potyczki, Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.035 s