Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Z lotu ptaka > Szpital Wojewódzki >

Szpital Wojewódzki

Kategoria: Z lotu ptaka, Dodał: beskidia, Utworzono: 2013-04-24 20:44:14
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej.

Zdjęcie wykonał Wojciech Gorgolewski, znany fotograf lotniczy.
bladzmiana

Komentarze

"Bielsko i okolice" > "Tego już nie ma" > "Niemiecki cmentarz wojskowy"
Data: 2013-05-13 Autor: nie zarejestrowany ~KK
To wspaniałe zdjęcie lotnicze przypomniało mi pozornie tylko odległy temat: Niemiecki Cmentarz Wojskowy pod Dębowcem, z jego dotąd nie ujawnionym przez władze miejscem zagrzebania wiosną/latem 1980 roku szczątków ok. 1700...2100 żołnierzy niemieckich, wykopanych pod urządzenie autocampingu. Wg relacji gospodarzy tego autocampingu, słyszeli oni od okolicznych mieszkańców, że zwłoki te zagrzebano w okolicznych dołach, w pasie pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Olszówki, w tym w okolicy późniejszego Szpitala Wojewódzkiego. Na zdjęciu p. Gorgolewskiego wyraźnie widoczny jest rozkopany teren wzgl. dół lub wnęka na południe od terenu Szpitala... Czyżby tam właśnie kryło się wyjaśnienie tajemnicy?
Ciarki chodzą...
Data: 2013-05-21 Autor: mors1
... po plecach. Czyżby oficjalna wersja ekshumacji i powtórnego pochówku w Siemianowicach była propagandówką??? Wierzyć się nie chce...
"Ciarki chodzą..."
Data: 2013-05-24 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Nie - tyle że ekshumacją zwłok żołnierzy niemieckich na Cmentarz Centralny w Siemianowicach objętych została w latach 1998/99 "uchwytna" liczba ok. 1500 osób. Wg oświadczenia Volksbund für Kriegsgräberfürsorge, w pierwotnych miejscach pochówku zajętych pod autocamping i parking, pozostała śladowa liczba zwłok - gdzieś pod zabudowaniami, samosiejkami i przewodami. Ponieważ wg publikacji w "Gazecie Prowincjonalnej" Nr 5/1990 pochowano tam jednak ogółem ok. 3600 żołnierzy, do wyjaśnienia pozostaje miejsce pochowania? zagrzebania? ukrycia? pozostałej, kolosalnej liczby do 2100 szczątków ludzkich, jako że jest OFICJALNIE nieznane! Wiadomo tylko, że zwłoki te zostały na przełomie wiosny i lata 1980 roku OFICJALNIE - choć z naruszeniem obowiązujących w PRL przepisów, wygrzebane i zakopane w nieznanym miejscu; wg okolicznej ludności w pasie pomiędzy ulicami Armii Krajowej i Olszówki - aż po teren obecnego Szpitala Wojewódzkiego. Czynniki OFICJALNE: Urząd i Marszałek Wojewódzki, Urząd Miejski i Powiatowy Inspektor Sanitarny - nabrały w tej sprawie wody w usta. To i tyle, Kolego "mors1"! Zasyłam miłe ukłony.
Jestem, KK...
Data: 2013-05-25 Autor: mors1
... ciężko podminowany Twoim komentarzem. Do tego stopnia, że kierując się fotką Gorgolewskiego, nie wykluczam, iż wyposażony w saperkę, zawędruję kiedyś w okolice tych tajemniczych zagłębień terenu obok szpitala i pogrzebię w ziemi. Znając niechlujstwo, charakterystyczne dla dokonań upadającego systemu mogę założyć, że szkielety leżą płytko. Ja pi....lę... Chyba bym tam padł, po wykopaniu jakiejś kości. Jakie (wg Ciebie) jest prawdopodobieństwo, że coś tam bym znalazł??? Nie. Jednak porzucam ten pomysł. Mógłbym ewentualne znaleziska przypłacić życiem, a tego na razie bym nie chciał. Pzdr.
"Jestem KK..."
Data: 2013-05-27 Autor: nie zarejestrowany ~KK
Problem pierwszy - kto jest właścicielem terenu i czy jest on ogólnie dostępny, tj. czy nie są wymagane specjalne zezwolenia jego eksploracji? Drugi problem - jest to jednak wielki obszar i natknięcie się na poszukiwane obiekty bez wskazówek uzyskanych od świadków lub pozyskanych na drodze fotogrametrii lotniczej - byłoby kwestią tzw. "nosa" lub szczęśliwego przypadku! Upływający nieubłagalnie czas obniża szanse pozytywnej kwerendy wśród mieszkańców - biologia robi swoje, bardziej bym liczył na dokładną fotogrametrię oraz współpracę z doświadczonymi w korzystaniu z niej archeologami! Zastosowanie odpowiednich filtrów pozwala wykryć prace ziemne nawet sprzed wieluset lat, a co dopiero sprzed kilkudziesięciu. To samo zresztą dotyczy byłego Niemieckiego Cmentarza Wojskowego: i tam zapewne udałoby się jeszcze ustalić pozostałe szczątki ludzkie. To sprawa wyłącznie zaangażowania ludzkiego i finansowego. Nie chcieć, to gorzej aniżeli nie potrafić! Załączam ukłony.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.081 s