Słowo (np. pizza):
Miasto:

Jesteś w > Galerie > Ciekawostki > Janina Drewniak działaczka >

Janina Drewniak działaczka

Kategoria: Ciekawostki, Miejsca, Dodał: wodniczka, Utworzono: 2013-03-17 19:01:59
 Pomnik na Lewym Trocliku. Kilkanaście metrów od domu rodzinnego Janiny Drewniak. Za dziecka,słyszałam że to rodzice J.Drewniak postawili ten pomnik. 
bladzmiana

Komentarze

ZWM
Data: 2013-03-18 Autor: wodniczka
http://www.bielsko.biala.pl/891,bazaDanych Sama od siebie nic nie moge dodać. Jeszce mnie w tedy na świecie nie było.
Drewniakówna
Data: 2015-01-19 Autor: nie zarejestrowany ~bielsko
...Małe poakowskie oddziały partyzanckie powstały marcu – kwietniu 1945 roku w Komorowicach, Hałcnowie, Mikuszowicach, w masywie Magurki Wilkowickiej. Dowódcą największego oddziału poakowskiego w Bielsku-Białej powstałego w kwietniu 1945 był kpt. Jan Wadoń „Prawy”. Składał się on zarówno z oddziałów leśnych, jak i grupy młodzieży uczącej się w Bielsku i Białej. Oddział przeprowadził kilkadziesiąt akcji przeciwko miejscowym władzom i strukturom PRL. Do najgłośniejszych należy nieudany zamach na szczególnie okrutnego funkcjonariusza UB Farbera oraz zabicie 24 lipca 1945 sekretarki ZWM Janiny Drewniakówny, która wykryła zakonspirowanych partyzantów w strukturach tej organizacji. Po tych akcjach UB przeprowadziło wielkie aresztowania w Bielsku-Białej, m.in. aresztowano cały zespół aktorski Domu Kultury w Bielsku, 13 oficerów AK, którzy pracowali w UB w Białej Krakowskiej oraz 23 w strukturach UB w Bielsku. Ci, którzy przeżyli śledztwo byli sądzeni we Wrocławiu przed Okręgowym Sądem Woskowym. Poza oddziałem „Prawego” w strukturach ROAK w okolicach Bielska i Białej działały oddziały: Bronisława Glapiaka „Bora”, Mieczysława Kozłowskiego „Błyska”. Oprócz oddział poakowskich w okolicach Bielska i Białej działały zgrupowania NSZ, na czele z największym oddziałem „Bartka”. Składało się na nie 16 grup leśnych. Zgrupowanie to podlegało VII Okręgowi Śląskiemu Narodowych Sił Zbrojnych w Gliwicach. Oddziały NSZ szczególnie aktywne były w Komorowicach Śląskich i Krakowskich. Zgrupowanie „Bartka” w szczytowym okresie działalności liczyło 300 żołnierzy i 200 współpracowników...
Gdzie jest ten pomnik, nazwa Lewy Troclik nic mi nie mówi.
Data: 2019-12-07 Autor: nie zarejestrowany ~Stanisław
Troclik, to nazwa już rzadko używana, a określenia: Lewy i Prawy Troclik nic mi nie mówią, oprócz lokalizacji gdzieś, na styku Bielska i Kamienicy.
Miejsce pomnika
Data: 2019-12-09 Autor: nie zarejestrowany ~Fik
Na ul.chlodnej, jadąc od Andersa po lewej stronie. Został tylko utwardzony placyk, pomnik rozebrano kilka lat temu. Niedaleko jest też dom rodzinny zabitej.

Dodaj swój komentarz :

Temat:
Autor:
e-mail:
Wiadomość:
pomnik,dzielnica Fotografia bielsko, zdjęcia bielsko, galeria zdjęć bielsko, zdjęcia Beskidy, galeria zdjęć, fotografia, zdjęcia Bielsko - Biała, dodaj zdjęcie, angielski bielsko, szkoły językowe bielsko
Czas generowania strony: 0.041 s